Lohand zajtra oslavuje festival dračích lodí

- Jun 06, 2019-

6. júna 2019 je jedným z našich sviatkov v Číne --- festival dračích lodí. Naša spoločnosť Lohand si zajtra užije dovolenku.

Festival dračích lodí, nazývaný aj festival Duanwu, sa podľa čínskeho kalendára oslavuje piaty deň piateho mesiaca. Tisíce rokov sa festival vyznačuje jedením zong zi (lepkavá ryža zabalená do pyramídy s použitím bambusových alebo trstinových listov) a závodných dračích lodí.

Festival je najznámejší pre svoje preteky dračích lodí, najmä v južných provinciách, kde je veľa riek a jazier. Thisregatta pripomína smrť Qu Yuan, čestného ministra, o ktorom sa hovorí, že spáchal samovraždu utopením v rieke. Qu bol ministrom štátu Ču, ktorý sa nachádzal v súčasných provinciách Hunan a Hubei počas obdobia vojnových štátov (475 - 221 pred Kr.). Bol čestný, lojálny a vysoko vážený za svoju múdru radu, ktorá priniesla štátu mier a prosperitu. Keď však nepoctivý a skorumpovaný princ zvrhol Qua, bol zneuctený a prepustený z funkcie. Qu si uvedomil, že krajina je teraz v rukách zlých a skorumpovaných úradníkov, a chytil veľký kameň a skočil do rieky Miluo piaty deň piateho mesiaca. Rybári v okolí sa ponáhľali, aby ho pokúsili zachrániť, ale neboli schopní získať späť svoje telo. Potom štát upadol a nakoniec bol dobytý štátom Qin.

Ľudia z Chu, ktorí smútili nad smrťou Qu, hodili do rieky ryžu, aby každý rok piaty deň piateho mesiaca nakŕmili svojho ducha. Ale jeden rok sa objavil duch Qu a hovoril smútiacim, že ryžu ukradol hugereptil v rieke. Duch im potom odporučil, aby ryžu zabalili do hodvábu a zviazali ju piatimi vláknami rôznej farby a potom ju hodili do rieky.

Počas festivalu Duanwu sa konzumuje lepkavá ryžový puding zvaný zong zi, aby symbolizoval ponuky ryže pre Qu. K lepkavej ryži sa často pridávajú prísady, ako sú fazuľa, lotosové semienka, gaštany, bravčový tuk a zlatý žĺtok soleného kačacieho vajca. Puding je potom zabalený do bambusových listov, zviazaný s druhom rafia a celé hodiny varený v slanej vode.

Preteky dračích lodí symbolizujú mnohé pokusy o záchranu a obnovu Quinho tela. Typická dračia loď má dĺžku od 50 do 100 stôp, s lúčom asi 5,5 stôp, ktorý umožňuje umiestnenie dvoch vodákov sediacich vedľa seba.

Na prove je pripevnená drevená draková hlava a na zadnej časti drakový chvost. Na korme je tiež pripevnený plagát zdvihnutý na tyči a trup lode je zdobený červenou, zelenou a modrou stupnicou so zlatom. V strede lode je baldachýn, na ktorom sú usadení bubeníci, gongoví hráči a hráči cimbálu, aby určili tempo pre vodákov. Na úklone sú tiež muži, ktorí vydávajú žabky, hodia ryžu do vody a predstierajú, že hľadajú Qu. Všetok hluk a sprievod vytvárajú atmosféru príjemnosti a vzrušenia pre účastníkov aj divákov. Preteky sa konajú medzi rôznymi klanami, dedinami a organizáciami a víťazmi sú udelené medaily, bannery, džbány vína a slávnostné jedlá.